XIV Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej

         Już po raz czternasty 25 stycznia 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie odbył się Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej.

Współorganizatorem tej imprezy było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. 

       Uczestnicy XIV Pomorskiego Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej  występowali w pięciu kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili: pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: dr hab. Aleksandra Kucharska-Szefler i ks. dr hab. Robert Kaczorowski, dyrygentka Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale” – Pani Aleksandra Janus, Przewodnicząca Rady Gminy Szemud – Pani Aleksandra Perz, polski i kaszubski poeta i kompozytor – Pan Jerzy Stachurski oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie – Pan Tomasz Fopke, stanęła jak co roku przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani.

         Naszą szkołę w kategorii klas IV-VI reprezentował zespół składający się z 11 uczniow. Zespoły śpiewały na bardzo wysokim poziomie. Rywalizacja była zacięta i wyrównana. Mimo bardzo pięknego występu, niestety nie udało się zająć żadnego miejsca przez zespół z Naszej szkoły. Uczniowie zaśpiewali dwie kaszubskie kolędy jedną z podkładem muzycznym “Kòlãda ùbëtkù” oraz a capella kolędę “Dobecé”.  Był to debiut chórku szkolnego pod taką nazwą i jednocześnie ich pierwszy konkurs w takim składzie. Chór do konkursu przygotowywali pani Barbara Klońska oraz pan Sylwester Sychowski. 

Gratulujemy występu!

 

Sylwester Sychowski