Klasy Ia i Ib wybrały się na wycieczkę do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie

                 Dnia 2 kwietnia klasy Ia i Ib wybrały się na wycieczkę do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie. Razem z przewodniczką udaliśmy się do sali , gdzie przy pomocy prezentacji multimedialnej oraz wiedzy pani przewodnik poznaliśmy kaszubskie tradycje i zwyczaje związane z obchodami świąt Wielkiej Nocy. Począwszy od Środy Popielcowej , dzieci dowiedziały się m.in.: na Kaszubach nie było zwyczaju robienia kolorowych palm ale do kościoła nosiło się bazie wierzbowe.

               Od Wielkiego Piątku  milkły dzwony , a w użycie wchodziły ,, klekotki”. Każde dziecko miało okazję na takim instrumencie zagrać.  Również w piątek zrywano gałązki agrestu i ,,biczowano” nimi wszystkich mieszkańców co nazywano ,, Boże rany”. W Wielką Sobotę wszyscy przygotowywali święconkę , a jajka nie były malowane we wzorki tylko gotowane w łupinach. Przewodniczka zaprezentowała potrawy , które musiały się znaleźć na wielkanocnym , kaszubskim stole. Były to: jajka gotowane i smażone z boczkiem , szynka gotowana , kiełbasy, babka, ciasto drożdżowe, a z zup – czarnina. 

             W Wielki Poniedziałek do dzieci przychodził zając z prezentami. W tym celu trzeba było przygotować dla niego gniazdko na drobne upominki. Dzieci dowiedziały  się również, że w ,, Dyngus- Śmigus” nie było  zwyczaju polewania się wodą , za to chłopcy smagali dziewczyny jałowcem. Było to tzw. ,, jałowcowe lanie”. 

             Podczas opowieści dzieci powtarzały słowa i zwroty kaszubskie, które odnosiły się do świat Wielkiej Nocy. Po zakończeniu prelekcji udaliśmy się do piwnicy Muzeum, gdzie znajduje się pracownia artystyczna. Pod okiem pani instruktorki , dzieci własnoręcznie przygotowały ozdoby świąteczne- ,,Wielkanocne zajączki” metodą decoupage. 

            Każde dziecko wróciło do szkoły zadowolone, bogate w nową wiedzę i oczywiście wielkanocne zajączki.

Kliknij tutaj aby przejść do galerii!!!