Uczniowie klas 0 b, 1 c oraz 2 a w Osadzie Średniowiecznej w Sławutowie.

     

       5 czerwca 2019r. uczniowie klas 0 b, 1 c oraz 2 a wraz z wychowawcami p. D. Staszewska, p. B. Stenka, p. K. Krefta oraz p. E. Masłosz wyruszyli na wycieczkę do Osady Średniowiecznej w Sławutowie.

           Przekraczając bramy osady wybraliśmy się w niezapomnianą historyczną podróż, aby móc poznać i doświadczyć jak wyglądało życie naszych słowiańskich przodków z przed 1000 lat. Przewodnicy w umiejętny i interesujący sposób przekazali nam wiedzę dotyczącą życia codziennego, zdobywania pokarmu, wytwarzania naczyń, produkcji materiału do szycia ubrań oraz budownictwa w tamtych czasach. Odwiedziliśmy również dom, który zamieszkiwała niegdyś najprawdziwsza wiedźma. Dowiedzieliśmy się, że wcale nie była taka straszna, a ludzie bali się jej, ponieważ, była to kobieta o bogatej wszechstronnej wiedzy, a w szczególności medycznej. Jej magiczne zdolności leczenia różnych dolegliwości opierały się na znajomości ziół oraz ich właściwości.

          W ramach odpoczynku od zdobywania wiedzy dzieci podzielone na dwa plemiona Aborytów i Wieletów, uczestniczyły w średniowiecznym turnieju zręcznościowym. Przeprowadzone konkurencje uczyły współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji pokazując, jaką zaradnością, sprytem i siłą musieli wykazywać się wówczas ludzie.

          Kolejnym bardzo przyjemnym punktem naszej wyprawy były warsztaty garncarskie oraz kulinarne. Dzieci miały okazję pokazać swoje zdolności manualne podczas formowania naczyń glinianych. Powstały piękne i unikatowe rękodzieła w postaci miseczek, dzbanków czy medalionów.  Podczas warsztatów kulinarnych nauczyły się wyrobu ciasta na ówczesny przysmak zwany podpłomykiem. Następnie ze smakiem i uśmiechem zabarwionym dżemem truskawkowym dzieci spałaszowały przygotowany samodzielnie smakołyk.

          Na zakończenie organizator wycieczki przygotował ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Najedzeni, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się autokarem w drogę powrotną. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to była EKSTRA wycieczka i oby takich więcej!                                       
                                                                                                                                                                                       Estera Masłosz

Kliknij aby przejść do galerii!!!