Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

      Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego którego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o swoje samopoczucie, był dla naszej społeczności szkolnej inspiracją do obchodów I Tygodnia Zdrowia Psychicznego.  

     Od 4 do 8 października uczniowie klas 1-7 mogli uczestniczyć w różnych aktywnościach ukierunkowanych na uważne dbanie o swoje potrzeby psychiczne.  

     Klasy 1-7 miały okazję zapoznawać się na korytarzach naszej szkoły z różnorodnymi “Uważnostkami”, czyli sposobami pozwalającymi nam na chwilę wytchnienia i relaksu w codziennej gonitwie, a także na skupieniu się na chwili obecnej – tu i teraz – bez uciekania w przeszłość lub zamartwiania się o przyszłość.   

    Drzwi do sal lekcyjnych, zostały udekorowane wspaniałymi plakatami, stworzonymi przez naszych uczniów. Przedstawiały one skojarzenia dotyczące życzliwości, przyjaźni, szczerości oraz wdzięczności, czyli emocji i postaw tak ważnych dla naszego prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Plakaty zaskakiwały przy tym różnorodnością zarówno wykonania, jak i treści. Dzięki uczniom oraz wychowawcom klas 4-8 mieliśmy okazję przypomnieć sobie, jak ważne w życiu codziennym jest pozytywne nastawienie oraz traktowanie siebie z szacunkiem. 

    Afirmacje, to w psychologii pozytywne stwierdzenia na własny temat, które powtarzane przez nas codziennie pozwalają nam na identyfikację z nimi i wzmocnienie naszego poczucia wartości. Mamy nadzieję, że z czasem ich powtarzanie stanie się dla naszych uczniów zdrowym nawykiem. Na lekcjach języka polskiego nasi uczniowie mogli zapoznać się z przykładowymi afirmacjami. 

    Na holu naszej szkoły pojawiła się również specjalna skrzynka, do której każdy z nas (zarówno dziecko, jak i dorosły) mógł wrzucić karteczkę ze swoim marzeniem. Ważne jest bowiem, by pamiętać, że marzenia się spełniają – pod warunkiem, że odrzucimy wszelkie przekonania, takie jak: „to się nie uda” czy „to jest niemożliwe”. Dla naszego dobrego samopoczucia istotne jest, żeby czasem wyjść poza codzienne ograniczenia i zacząć myśleć o tym, co chcielibyśmy osiągnąć. Z kolei, aby marzenia się spełniły, w pierwszej kolejności trzeba je wypowiedzieć.  

    Któż z nas nie lubi słuchać bajek? uczniowie klas 1-7 mogli posłuchać bajek terapeutycznych, czytanych przez wychowawców oraz Panią Barbarę Klońską w bibliotece szkolnej. I chociaż czytane opowieści nazywają się „bajkami”, to tak naprawdę niewiele mają one wspólnego z klasyczną bajką. Są to bowiem wyjątkowe historie, które pozwalają dzieciom odkryć w sobie uczucia czy problemy, z którymi borykają się na co dzień. „Bajki-pomagajki”, jak się je potocznie nazywa, zawierają też często wskazówki, jak poradzić sobie z danym problemem. Zachęcamy zatem rodziców do czytania ich również w domu – nie trzeba być bowiem specjalistą, by skorzystać z bajek terapeutycznych i w ten sposób wesprzeć swoje dzieci. 

    Lekcje wychowania fizycznego, w ciągu Tygodnia Zdrowia Psychicznego, również przyjęły nieco inną niż zazwyczaj formę. Uczniowie mieli bowiem okazję podjąć, między innymi, takie aktywności jak joga, czy też relaksacja. A wszystko po to, by zwrócić uwagę na konieczność zadbania o zdrowie fizyczne, które jest integralną częścią naszego zdrowia psychicznego. 

    Na matematyce również nie zabrakło przyjemnych emocji. Uczniowie mogli wspólnie zagrać w różne gry matematyczne. Mogli ze sobą współpracować, rywalizować, uczyć się zwyciężać, ale też przegrywać.  

    W pokoju nauczycielskim powstał “Kącik dobrych myśli”, gdzie każdy nauczyciel mógł podzielić się swoim mottem życiowym lub dobrym słowem na flipcharcie.  

   Dla naszego ogólnego dobrostanu ważny jest także odpoczynek i umiejętność relaksowania się. Okazuje się, że w codziennym życiowym pędzie często zapominamy o zadbaniu o prawidłowy sen czy chwilę oddechu wśród wielu obowiązków. Dlatego na lekcjach muzyki uczniowie relaksowali się przy spokojnej muzyce wykonując ćwiczenia relaksacyjne. 

   Tydzień Zdrowia Psychicznego miał na celu uświadomić nam, jak ważne jest zadbanie zarówno o zdrowe ciało, jak i zdrowego ducha oraz to, że- tak naprawdę- to od nas w dużym stopniu zależy, jak będziemy sobie radzić z codziennością – jej wyzwaniami, problemami, ale i celami, które sobie wyznaczamy. 

   Poniżej znajduję się kilka fotografii z całego Tygodnia Zdrowia Psychicznego. 

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. 

Koordynatorka Tygodnia Zdrowia Psychicznego, psycholog – Anna Szreder-Bach

Kliknij tutaj, aby przejść do galerii!!!